Firmy ubezpieczeniowe w Polsce

koło ratunkowe

Ubezpieczyciele zafundują nam podwyżkę OC?

ufg


10 gru 1

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny ogłosił podwyżki. Najpierw dla kierowców, który jeżdżą po polskich drogach bez ubezpieczenia OC. Teraz Fundusz oznajmił że chce podnieść wysokość składki uiszczanej przez towarzystwa ubezpieczeniowe z 1 proc. do 1,3 proc. Co to oznacza dla kierowców? Czy wzrosną składki OC?

Zacznijmy od małego wyjaśnienia. Dlaczego UFG ogłasza podwyżki? Bo coraz więcej kierowców jeździ bez OC (albo inaczej, wzrosła skuteczność UFG w wykrywaniu przerwy w ubezpieczeniu OC) a Fundusz przeznacza więcej pieniędzy na wypłatę odszkodowań dla ofiar wypadków komunikacyjnych spowodowanych przez nieubezpieczonych lub niezidentyfikowanych kierowców.

Towarzystwa ubezpieczeniowe członkami UFG

Skąd UFG czerpie pieniądze na ten cel? Od członków Funduszu, którymi są towarzystwa ubezpieczeniowe. Tymczasem ubezpieczyciele przeznaczają dla UFG składkę o wysokości 1 proc. dochodów ze sprzedaży ubezpieczeń OC. Reasumując, za nieubezpieczonych kierowców płacą uczciwi kierowcy kupujący obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne.

Wyższe wartości odszkodowań to nie jedyny powód dla którego UFG chce podwyżki składki uiszczanej przez firmy ubezpieczeniowe. Od 2013 roku UFG zmienia sposób prowadzenia rachunkowości. Od nowego roku Fundusz ma prowadzić księgi rachunkowe podobnie jak firmy ubezpieczeniowe co w efekcie wygeneruje dodatkowe koszty. Poza tym UFG potrzebuje funduszy na dalsze inwestycje związane z rozwojem bazy polis komunikacyjnych UFG. Towarzystwa ubezpieczeniowe wykorzystują bazę głównie do weryfikacji zniżek za bezszkodową jazdę. Ponadto, UFG udoskonala narzędzie do wykrywania nieubezpieczonych kierowców i walki z przestępczością ubezpieczeniową.

Czy podrożeje ubezpieczenie OC?

Kto za to zapłaci? Wiele wskazuje, że kierowcy, którym przyjdzie płacić wyższe składki za ubezpieczenie OC. Sprawa nie jest co prawda przesądzona, ale ubezpieczyciele już od dawna wieszczą podwyżki składek ubezpieczeniowych.

REKLAMA

1 komentarz dla “Ubezpieczyciele zafundują nam podwyżkę OC?”

  1. Wacław 11/12/12 godz. 13:22

    Chyba przesadzacie! WPisuję co roku w Googlu „ubezpieczyciel OC” albo „towarzystwo ubezpieczeniowe OC” i dupa, nic sensownego nie znajduje. Nie ma najtańszej firmy ubezpieczeniowej i zawsze warto porównać. Autor o tym zapomniał! Niedouk!

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz musisz być logged in.