Klauzula alkoholowa w ubezpieczeniu turystycznym - jakie towarzystwa ją proponują?


Od chwili wprowadzenia klauzuli alkoholowej do ubezpieczeń turystycznych w 2016 r. cieszy się ona nieustającą popularnością wśród Polaków. Na czym dokładnie polega ta klauzula? Jakie towarzystwa ją oferują?

Opublikowane: 14/06/2019
Autor: Barbara

Wyobraź sobie taką sytuację: zwiedzasz słoneczne Porto, zapatrzony w piękne budynki wokół nie dostrzegasz jednego stopnia. Potknięcie kończy się nieszczęśliwym upadkiem, w wyniku którego skręcasz kostkę. Myślisz sobie: “Jak to dobrze że wykupiłem polisę turystyczną”. Ubezpieczyciel odmawia jednak pokrycia kosztów leczenia, ponieważ chwilę przed tym zdarzeniem wypiłeś wino do obiadu. Jeszcze kilka lat temu obecność alkoholu we krwi wyłączała całkowicie odpowiedzialność ubezpieczyciela za zdarzenia. Wprowadzenie klauzuli alkoholowej zmieniło jednak tę sytuację.

Czym jest klauzula alkoholowa?

Dzięki klauzuli alkoholowej ubezpieczyciel pokryje koszty leczenia, nawet jeśli do zdarzenia doszło w momencie, kiedy poszkodowany był w stanie po użyciu alkoholu.

Obejmuje ona zwykle następujące ubezpieczenia:

  • kosztów leczenia,
  • NNW.

Którzy ubezpieczyciele oferują klauzulę alkoholową?

Na wprowadzenie klauzuli alkoholowej do ubezpieczenia turystycznego zdecydowało się na razie jedynie kilka towarzystw ubezpieczeniowych. Dodatkowo jest ona proponowana na różnych warunkach: w niektórych firmach klauzula jest dodawana za darmo, w innych trzeba dopłacić składkę.

Poniżej tłumaczymy, jak działa klauzula alkoholowa w poszczególnych towarzystwach ubezpieczeniowych. Warto to sprawdzić, zanim wybierze się polisę turystyczną na wyjazd:

  • Allianz - klauzulę można dokupić do ubezpieczenia kosztów leczenia i assistance oraz NNW. Trzeba za nią dopłacić od kilkunastu do 30% podstawowej składki;
  • AXA - ubezpieczenie Kontynenty Multitravel zapewnia odszkodowanie, jeśli poziom alkoholu we krwi w chwili zdarzenia nie przekraczał 0,5 promila (czyli poszkodowany nie był nietrzeźwy, lecz jedynie w stanie po użyciu alkoholu);
  • Compensa - za klauzulę alkoholową trzeba dopłacić 20% składki. Jednak nawet po dopłacie Compensa nie jest odpowiedzialna za zdarzenia powstałe podczas uprawiania sportów ekstremalnych po spożyciu alkoholu;
  • Generali - klauzula alkoholowa dotycząca ubezpieczenia kosztów leczenia i assistance oraz NNW jest dołączana za darmo do ubezpieczenia podróży zagranicznych;
  • Gothaer - klauzula alkoholowa dotycząca wszystkich rodzajów ubezpieczeń jest dołączana za darmo do polisy;
  • Proama - klauzula alkoholowa dotycząca ubezpieczenia kosztów leczenia i assistance oraz NNW jest dołączana za darmo do ubezpieczenia podróży zagranicznych.

Sprawdź również, czy klauzula alkoholowa działa w ubezpieczeniach narciarskich